Zespół Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu

O rekrutacji

Rekrutacja do Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 ma charakter ciągły,  co oznacza, że jeśli jesteście Państwo zainteresowani rozpoczęciem  edukacji Waszego niepełnosprawnego dziecka to możecie kontaktować się z nami przez cały rok szkolny.

Dobrym momentem na odwiedzenie naszej szkoły są organizowane „Drzwi Otwarte”. W programie spotkań znajduje się prezentacja naszej oferty edukacyjno-wychowawczo-opiekuńczej dla Państwa dzieci. Będzie to również znakomita okazja do rozmowy z gronem specjalistów pracującymi w naszej szkole.

Dzieci zakwalifikowane do rozpoczęcia nauki w ZSS 103 zaproszone zostaną w ostatnim tygodniu sierpnia na dwudniowe spotkania integracyjno-adaptacyjne.

Rodziców zainteresowanych odwiedzeniem naszej szkoły prosimy o wcześniejszych kontakt telefoniczny.

 

Niezbędnymi dokumentami, na podstawie których przyjmujemy dzieci do szkoły są:

1. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną na adekwatny etap edukacyjny w przypadku niepełnosprawności umiarkowanej i znacznej.

2. Orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno wychowawczych wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w przypadku niepełnosprawności głębokiej.

Oprócz w/w dokumentów rodzice dziecka, którzy  nie mieszkają w Poznaniu są zobowiązani do dostarczenia do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania 61-706 Poznań, ul. Libelta 16/20 pok. 215 dokumentu kierującego dziecko z gminy, w której mieszka.

 

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka organizowane jest na podstawie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka, wydawanej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczne na wniosek rodzica.

Objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju wymaga złożenia przez rodzica/opiekuna dokumentów:

  •  oryginału opinii o wczesnym wspomaganiu dziecka, wydaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną
  • wniosku rodzica/opiekuna o objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka
  • skierowania do placówki wydane przez Wydział Oświaty Miasta Poznania (w przypadku dziecka spoza Poznania)
  • kserokopii dokumentów zawierających informacje o rozwoju dziecka (badania lekarskie, opinie psychologiczne).

Objęcie dziecka opieką zespołu terapeutów i realizacja zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka poprzedzona jest spotkaniem dziecka i rodziców/opiekunów z psychologiem i pedagogiem w szkole. Spotkanie to, pozwala poznać funkcjonowanie dziecka, porozmawiać z rodzicem, tak, aby zgodnie z zaleceniami z opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, a także na podstawie obserwacji dziecka podjąć decyzję o realizacji konkretnych zajęć ze specjalistami. Jest to także okazja dla dziecka i rodziców/opiekunów, aby poznać specjalistów, a także nowe miejsce.

 

Regulamin rekrutacji

DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ, SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY
ORAZ DO ZESPOŁÓW REWALIDACYJNO –WYCHOWAWCZYCH
W ZESPOLE
SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 103
im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu

I. Opis szkoły

Szkoła Podstawowa przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów
z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nauka w Szkole Podstawowej może trwać maksymalnie 11 lat.

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przygotowuje młodzież do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego
i aktywnego dorosłego życia. Przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nauka w szkole trwa 3 lata z możliwością wydłużenia tego etapu nauczania o jeden rok, ale nie dłużej niż do 24 roku życia ucznia.

Zespoły rewalidacyjno – wychowawcze przeznaczone są dla uczestników z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Oferta
dla uczestników zajęć w zespołach rewalidacyjno–wychowawczych trwa od 3 do 25 roku życia. Szkoła nie jest szkołą obwodową.

 

II. Zasady rekrutacji

1. Rekrutacja do Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz do zespołów rewalidacyjno –wychowawczych odbywa się w trybie ciągłym. Składanie zgłoszeń do szkoły na nowy rok szkolny można rozpocząć od stycznia danego roku.

Dokumentacja wymagana w procesie rekrutacyjnym:

  • karta zgłoszenia (do pobrania ze strony szkoły: www.zss103.eu)
  • wniosek o przyjęcie do szkoły
  • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno wychowawczych wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną
  • aktualne orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności
  • 2 zdjęcia legitymacyjne
  • w przypadku rekrutacji do SPDP dodatkowo:

– o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w szkole przysposabiającej do pracy
– o świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej
–  życiorys
– podanie o przyjęcie do szkoły

2. Dokumentacja do złożenia w Wydziale Oświaty/ Starostwie Powiatowym:

  • wniosek o skierowanie do szkoły
  • aktualne orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych (oryginał).

3. Warunkiem przyjęcia ucznia/uczestnika do Szkoły Podstawowej/Szkoły Przysposabiającej do Pracy/Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego jest skierowanie wydane przez Wydział Oświaty Miasta Poznania. Dopiero komplet złożonych dokumentów gwarantuje przyjęcie do Szkoły. Dokumenty składa się w sekretariacie Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej
w Poznaniu ul. Kanclerska 31-33. Skierowanie do szkoły wydawane jest przez Miasto Poznań na podstawie wniosku złożonego przez rodzica w Wydziale Oświaty Miasta Poznania ul. Libelta 16/20 lub – dla uczniów zamieszkujących poza Poznaniem
– w kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu ul. Jackowskiego 18.

4. Szkoła udziela informacji o możliwości przyjęcia uczniów do oddziałów Szkoły Podstawowej/ Szkoły Przysposabiającej
do Pracy/Zespołów Rewalidacyjno- Wychowawczych zgodnie z zasadami rekrutacji w zależności od:

  • możliwości realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu wydanym przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną,
  • liczby wolnych miejsc,
  • możliwości zapewnienia bezpieczeństwa oraz zagwarantowania optymalnych warunków potrzebnych do rozwoju i edukacji dziecka,
  • w pierwszej kolejności przyjmowani są uczniowie/uczestnicy, którzy nie realizują obowiązku szkolnego.

 

5. Informacji dotyczącej ewentualnej możliwości przyjęcia ucznia/uczestnika na odpowiedni poziom edukacji udziela członek zespołu rekrutacyjnego w skład którego wchodzą:

  • dyrektor ZSS 103
  • członkowie zespołu psychologiczno-pedagogicznego

Rodzic składa wniosek do Wydziału Oświaty wraz z aktualnym Orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ostateczna decyzja o skierowaniu do szkoły należy do Wydziału Oświaty.

6. Etapem kończącym rekrutację jest udział kandydatów w dwudniowych zajęciach o charakterze adaptacyjno – diagnostyczno – kwalifikacyjnym dla kandydatów dla klas pierwszych SP organizowanych pod koniec sierpnia.

7. Rodzic składający wniosek o przyjęcie dziecka do Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 wyraża w ten sposób akceptację zasad pracy obowiązujących w szkole, zgodnych z zapisami w Statucie Szkoły.

8. Liczba uczniów/uczestników przyjmowanych do nauki w Szkole Podstawowej/Szkole Przysposabiającej do Pracy/Zespołach Rewalidacyjno – Wychowawczych jest wyznaczona założoną, zgodną z przepisami liczebnością oddziałów/zespołów.

9. W przypadku uczniów spoza miasta Poznania rekrutacja odbywa się na takich samych zasadach, z założeniem, że ZSS 103 dysponuje wolnymi miejscami i uczeń/uczestnik ma skierowanie od organu prowadzącego. (proszę o informację, czy ten punkt zostaje i czy w takiej formie).

10. Szkoła przyjmuje uczniów także w trakcie roku szkolnego do oddziałów Szkoły Podstawowej/Szkoły Przysposabiającej
do Pracy/Zespołów Rewalidacyjno–
Wychowawczych zgodnie z zasadami rekrutacji w zależności od liczby wolnych miejsc.

 

Podstawa prawna:
Podstawą prawną niniejszego regulaminu jest:
a. ustawa Prawo oświatowe – rozdział 6 „Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek” (tj. Dz.U. z 2018r. poz. 996)
b. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej lub szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu albo do szkoły publicznej tego samego typu. (Dz.U. 2017 poz. 1546 z póź. zm.)
c. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. 2017. poz.1655 z póź. zm.)

Skip to content